Svátek má: Dita

Byznys

Velikost textu:

Projekt Nocleženka již po šesté

Projekt Nocleženka již po šesté

Armáda spásy již po šesté spouští projekt Nocleženka, v rámci kterého může veřejnost pomoci lidem bez domova, a to koupí poukazu v ceně 100 Kč, který jednomu člověku umožní strávit noc v teple a bezpečí.

Nocleženka
9. listopadu 2021 - 13:40

V sezóně 2020/2021 nakoupili lidé rekordní množství nocleženek, bezmála 40 tisíc. Obrovská vlna solidarity se strhla například v první polovině měsíce února, kdy Českou republiku zasáhly silné mrazy.

„Pomoci veřejnosti si velmi vážíme, jelikož i díky ní se nám daří zachraňovat životy. V zimě je totiž nejdůležitější dostat lidi pod střechu, do tepla,“ vysvětluje Jan František Krupa, národní ředitel sociálních služeb Armády spásy.

Nocleženka je poukaz v hodnotě 100 Kč, jehož zakoupením dárce podpoří člověka bez domova, který tak bude moci díky jeho daru strávit noc v teple noclehárny Armády spásy.

„Nejde však pouze o přespání, člověk bez domova má v rámci noclehu zajištěnu i polévku s pečivem, teplý nápoj, má možnost se osprchovat, provést osobní hygienu, je mu zajištěno základní ošetření a v neposlední řadě podpora sociálního pracovníka. Každá zakoupená nocleženka má přiděleno své číslo, které je evidováno, aby mohl být dárce informován, když je "jeho" nocleženka využita. Nocleženky jsou rozdělovány mezi jednotlivé noclehárny a rozdávány terénními či sociálními pracovníky. Případně jsou nocleženky v době největších mrazů uplatňovány plošně pro celou noclehárnu,“ říká Lenka Kořínková, koordinátorka projektu Nocleženka.

Nocleženky jsou využívány ve všech noclehárnách Armády spásy. Jedná se o Prahu, Brno, Karlovy Vary, Ostravu, Krnov, Opavu, Šumperk, Jirkov a Havířov.

„Hlavním, dlouhodobým a náročným cílem Armády spásy je navracet lidi do běžného života. Právě poskytnutí noclehu bývá často tím prvním krokem k návratu. Mezi našimi klienty jsou samozřejmě tací, kteří využívají nocleženek pravidelně, ale najdeme i takové, kteří se dostanou do akutní momentální nouze a potřebují pomoc a podporu. Díky projektu Nocleženka se našim klientům daří najít dočasné zázemí, stabilitu a sílu, aby si našli zaměstnání a ubytování. Snažíme se lidi dostávat do bodu, kdy již žádnou Nocleženku potřebovat nebudou a budou zcela soběstační,“ říká Jitka Modlitbová, ředitelka Centra sociálních služeb Bohuslava Bureše Armády spásy v Praze.

Armáda spásy v zimních měsících denně poskytuje okolo 2500 míst. Jestliže se i tak stane, že jsou stavy překročeny, rozšiřuje své kapacity o tzv. volnou židli. To znamená, že pokud není místo, mohou lidé přečkat noc na židli. „Naše kapacity nebudeme omezovat ani kvůli onemocnění covid-19. Není to možné, jelikož mráz lidi ohrožuje daleko více. Riziko umrznutí je pro lidi bez domova mnohonásobně vyšší, než fatální následek onemocněním covid-19. Proto standardně noclehárny Armády spásy, a vůbec všechny zimní programy, pojedou po celou zimu, někde možná s upraveným režimem pro covid zasažené osoby,“ doplňuje závěrem Jan František Krupa.

(rp,prvnizpravy.cz,terezamelisova,foto:arch.)Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano
transparent.gif transparent.gif
40%
Ne
transparent.gif transparent.gif
14%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
46%

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
593
ČEZ
1002
ERSTE GROUP BANK A
672.4
KOFOLA CS
243
KOMERČNÍ BANKA
675
MONETA MONEY BANK
81.8
PHILIP MORRIS ČR A
17480
PHOTON ENERGY
62
PILULKA LÉKÁRNY
630
VIG
566
GEN DIGITAL
374