Svátek má: Laura

Byznys

Velikost textu:

Poloprázdný kalendář impulz nenabídne

Poloprázdný kalendář impulz nenabídne

V Americe a eurozóně je dnes kalendář prázdný.

Ilustrační foto
20. srpna 2021 - 09:30

Dění na finančních trzích tak bude pravděpodobně ve vleku zpráv o zhoršující se pandemické situaci v některých zemích a korekce na akciových trzích. Impulzy pro posílení zatím zřejmě nedostane ani česká koruna, jejíž apreciaci ve střednědobém horizontu však stále očekáváme. Zveřejněna budou pouze data z polské ekonomiky, která by měla být příznivá, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jana Steckerová.

Polský maloobchod pokračuje v růstu

Makroekonomický kalendář dnes nabízí pouze data z Polska. Ta by mohla přinést příznivý obrázek dalšího vývoje tamní ekonomiky.  Stavební výroba by měla meziročně vzrůst o solidních téměř 7 %, meziměsíčně by měly přidat i maloobchodní tržby. To by mohlo pomoci polskému zlotému zkorigovat ztráty, které utržil během včerejšího obchodování. Ten zůstává pod tlakem nejisté politické situace, kterou spustil rozpad vládní koalice.Čtvrteční obchodování se regionálním měnám nevyvedlo

Na trzích včera panovala negativní nálada. Evropské akciové trhy se ocitly ve výrazně červených číslech, když ztráty dosahovaly až dvou procent. Za absence zajímavých makroekonomických dat ztrácela i společná evropská měna, přičemž zisky si ze svého konta odepisovaly i regionální měny. Nejvíce oslabil polský zlotý, a to o 0,7 % na 4,587 PLN/EUR. Ani zde se ale ztráty nedaly příliš připsat fundamentům, když ceny průmyslových výrobců překvapily vyšším růstem, přičemž průmyslová výroba zaostala za očekáváními pouze mírně.  Ztrátám se nevyhnula ani česká koruna, která oslabila o 0,2 % na 25,49 CZK/EUR. Krátkodobě se dostala téměř na hladinu 25,55 CZK/EUR, tedy na nejslabší úroveň od konce července. Ani další dny mnoho důvodů k optimismu pravděpodobně nenabídnou. Po posilování v první polovině tohoto měsíce si někteří investoři zřejmě vybírají své zisky, přičemž všechna zajímavá data, která by koruně mohla nějaký impulz dodat, již byla zveřejněna. Situaci neulehčuje ani mizivá prázdninová likvidita. Po odeznění těchto faktorů však stále předpokládáme, že domácí měna bude posilovat.

Světový kalendář včera nabídl pouze pravidelné týdenní statistiky z amerického trhu práce, které se ale od očekávání nijak zásadně nelišily. Výhled podnikatelů z okolí Philadelphie za překvapil negativně, když na místo odhadovaného růstu opět klesl. Ze čtvrtečního klání nakonec vyšel vítězně americký dolar, který posílil o 0,2 % na 1,169 USD/EUR.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Souhlasíte s tím, že odbory pohrozily vládě vyhlášením generální stávky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
49%
Ne
transparent.gif transparent.gif
25%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
26%

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
593
ČEZ
1015
ERSTE GROUP BANK A
715.8
KOFOLA CS
244
KOMERČNÍ BANKA
661.5
MONETA MONEY BANK
78.7
PHILIP MORRIS ČR A
16820
PHOTON ENERGY
68.7
PILULKA LÉKÁRNY
455
VIG
585
GEN DIGITAL
376