Svátek má: Dita

Byznys

Velikost textu:

Náladu průmyslníků v eurozóně kazí problémy s dodávkami komponent

Náladu průmyslníků v eurozóně kazí problémy s dodávkami komponent

Po včerejším svátku se dnes na korunový trh vrátí obchodníci, ani tak ale před zítřejším zasedáním ČNB nelze očekávat větší obchodní aktivitu.

Ilustrační foto
29. září 2021 - 09:30

Trh plně počítá se zvýšením klíčové dvoutýdenní repo sazby o 50 bb. Globální ekonomický kalendář přinese zářijové sentiment indikátory z dílny Evropské komise. Národní ukazatele i již publikovaná spotřebitelská důvěra nabádají k mírnému optimismu. Zvednutý varovný prst je u průmyslu, kde může náladu zkazit eskalace problémů s dodávkami, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.

Důvěra v září po prázdninách mírně stoupla

Průzkum evropské komise by měl ukázat na zlepšení nálady ve sledovaných sektorech, jak naznačuje v minulém týdnu zveřejněná celá řada národních průzkumů podnikatelské a spotřebitelské důvěry. Již zveřejněná data důvěry spotřebitelů za eurozónu jako celek ukázala na zlepšení nápady na druhou nejvyšší úroveň od počátku pandemie, a to navzdory zvyšujícím se cenám energií. To by se mělo projevit i ve službách a maloobchodě. Tady by pozitivní impuls měla přinést zejména francouzská data po srpnové implementaci covidového pasu. V průmyslu nadále předpokládáme pozitivní dopad silné poptávky. Proti tomu ale stojí problémy s dodávkami komponent do výroby, což může nakonec celkový sentiment stáhnout dolů.

Do dnešního dne vstupují trhy s pesimismem, když v průběhu včerejší americké i dnešní asijské seance byly pod silným prodejním tlakem akciové indexy. Trhy nadále vnímají inflační obavy, což se odráží v růstu výnosů státních dluhopisů. I pro dnešek tak platí, že tržní konstelace bude nahrávat spíše zeleným bankovkám a bude stát prosti středoevropským měnám.Nejenom koruně se na svatého Václava nedařilo

První polovina týdne se na globálních trzích nesla ve znamení obav z přetrvávajících problémů na produkční straně, kdy drhnou a prodražují se dodávky surovin a materiálů. Obavy, že se může jednat o dlouhodobější fenomén, tlačí výše inflační očekávání. V tomto světle samozřejmě příliš optimismu nedodal ani růst cen ropy; ta včera překonala 80 USD za barel. Tato situace jenom povzbuzuje trhy v očekávání brzkého zahájení konce programu kvantitativního uvolňování v USA. A tento pohled potvrdil v pondělí relativně ostrým vyjádřením sám šéf americké centrální banky J. Powell. Výnosy amerických státních dluhopisů se tak tlačí výše, u toho s desetiletou splatností bylo překonáno 1,5 %. Toto situaci začínají negativně vnímat akciové trhy, všechny významné světové indexy se včera nacházely v červených číslech. Na globálním devizovém trhu z této situace profitoval americký dolar.

Zvýšená averze investorů k riziku a posilující dolar je mix, který rozhodně nesvědčí středoevropským měnám. Ty tak během včerejšího dne ruku v ruce oslabovaly v rozsahu kolem půl procenta. Vzhledem k našemu státnímu svátku a nízké likviditě tentokráte korunu nepodržel úrokový diferenciál. Poprvé po měsíci se tak euro obchodovalo za cenu přesahující 25,50 koruny.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano
transparent.gif transparent.gif
40%
Ne
transparent.gif transparent.gif
14%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
46%

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
593
ČEZ
1002
ERSTE GROUP BANK A
672.4
KOFOLA CS
243
KOMERČNÍ BANKA
675
MONETA MONEY BANK
81.8
PHILIP MORRIS ČR A
17480
PHOTON ENERGY
62
PILULKA LÉKÁRNY
630
VIG
566
GEN DIGITAL
374