Svátek má: Dita

Byznys

Velikost textu:

Měnový fond varuje: Inflaci musíte brát vážně!

Měnový fond varuje: Inflaci musíte brát vážně!

Mezinárodní měnový fond vyslal ostré varování před inflací. Centrální banky před ní musí být "velmi na pozoru" a MMF jim doporučuje raději jednat rychleji okamžitě, než hasit rozsáhlejší požár s většími škodami později.

Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
14. října 2021 - 09:30

Podle podobného receptu ostatně začala již jednat Česká národní banka - jedním z hlavních argumentů pro agresivní zvýšení sazeb v září byla snaha udržet inflační očekávání stabilní a zabránit dlouhodobějšímu zabydlení inflace v české ekonomice, píše v glose pro Prvnizpravy.cz Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.

Velký problém však bude mít se stávajícím doporučením Evropská centrální banka. Podle dostupných dat je zjevné, že inflační tlaky jsou daleko větším problémem v největší německé ekonomice než na jihu eurozóny, kde může už jen vidina přísnější měnové politiky zadupat do země domácí poptávku. A tlak Německa na přísnější měnovou politiku poroste.

V tuto chvíli čelí Německo bezprecedentním výpadkům nabídky/výroby. V průmyslu silné nové objednávky naráží na slabou výrobu zkoušenou výpadky subdodávek - ta za nimi zaostává o více než 20 %. V září hlásilo víc než 77 % německých průmyslových firem, že je vážně omezují nedostatky subdodávek - to je historicky nejvyšší číslo (víc než sedm směrodatných odchylek nad dlouhodobým průměrem). Tak extrémní situace vede pravděpodobně ke změnám chování, kdy firmy dodávající suroviny a základní vstupy mohou daleko jednodušeji, než bylo zvykem, diktovat ceny finálním producentům. Právě odvětví na konci "potravinového řetězce" pak čelí největším a nejkomplikovanějším výpadkům v subdodávkách. V německém auto-průmyslu proto hlásí výpadky subdodávek 96,6 % německých firem, zatímco ve slévárenství jen 50 % firem (což je z historického pohledu samozřejmě také vysoko). Automobilky (a jiní finální výrobci) pak jednak zdražují a soustředí se na produkci s vyšší marží (tedy tu dražší). A tady se všechny cenové vlivy začínají promítat ve spotřebitelské peněžence. A je velkou otázkou, co na to německý spotřebitel a odbory při mzdových vyjednáváních? V Německu podobně jako v Česku je velmi nízká nezaměstnanost a podniky si nemohou dovolit o zaměstnance přijít.

 


Riziko, že současná vysoká inflace přeskočí v Německu do mzdových vyjednávání a natrvalo do inflačních očekávání tedy není vůbec malé. I proto německý protestní hlas v ECB bezesporu bude sílit.

(rp,prvnizpravy.cz,pf,foto:arch.)



Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano
transparent.gif transparent.gif
40%
Ne
transparent.gif transparent.gif
13%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
47%

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
593
ČEZ
1002
ERSTE GROUP BANK A
672.4
KOFOLA CS
243
KOMERČNÍ BANKA
675
MONETA MONEY BANK
81.8
PHILIP MORRIS ČR A
17480
PHOTON ENERGY
62
PILULKA LÉKÁRNY
630
VIG
566
GEN DIGITAL
374