Svátek má: Dita

Byznys

Velikost textu:

Írán zvažuje export plynu do Evropy

Írán zvažuje export plynu do Evropy

Írán zvažuje export plynu do Evropy, řekl tuto neděli vysoký úředník tamního ministerstva ropy uprostřed prudkého nárůstu cen energií v důsledku probíhající geopolitické krize na Ukrajině.

Ilustrační foto
16. května 2022 - 06:20

„Írán se touto otázkou zabývá, ale zatím jsme nedošli k žádnému závěru," řekl náměstek ministra ropného průmyslu Islámské republiky Majid Chegeni podle místní tiskové agentury Shana. „Írán vždy podporoval rozvoj energetické diplomacie a rozšiřování trhu."

Přestože se Teherán může pochlubit jedněmi z největších prokázaných zásob plynu na světě, jeho palivový a energetický komplex tvrdě zasáhly americké sankce, které byly uvaleny v roce 2018, kdy Washington jednostranně odstoupil od jaderné dohody mezi Íránem a šesti světovými mocnostmi. Jednání zaměřená na obnovení jaderné dohody z roku 2015 začala loni ve Vídni poté , co Joe Biden převzal Bílý dům , ale předtím byla na několik týdnů pozastavena kvůli nevyřešeným otázkám, které jsou v Teheránu a Washingtonu považovány za zásadní.

Ozbrojený konflikt na Ukrajině vedl k raketovému růstu světových cen ropy a plynu, přičemž mnoho evropských zemí je závislých na dovozu energie z Ruska. Situace se zhoršila minulou středu, když Kyjev oznámil, že Moskva přerušila dodávky plynu přes klíčový tranzitní uzel na východě Ukrajiny. V loňském roce přijala Evropská unie asi 155 miliard metrů krychlových ruského plynu, tedy 45 procent jeho dovozu, uvedla v nedělní zprávě panarabská televizní stanice Al-Arabíja.Jak Írán plánuje zajistit dodávky modrého paliva do evropských zemí, náměstek Chegeni neupřesnil. Je známo, že Teherán má v posledních letech problémy s dodávkami plynu i na domácím trhu a jeho exportní možnosti jsou výrazně omezené, především kvůli nedostatku mnohamiliardových investic do výroby a systému přepravy plynu šíitského státu. Zároveň se obě navrhované trasy pro přepravu íránského strategického energetického nosiče do Evropy – přes Turecko a přes Zakavkazsko (Arménie, Gruzie) s přístupem do Černého moře – zdají pro Evropany krajně nepohodlné z politických důvodů (Turecko) a z hlediska obrovských investic do výstavby plynovodu ze severního Íránu na černomořské pobřeží Starého světa.

Je třeba také poznamenat, že Írán má vážné potíže s dodávkami plynu i svým nejbližším sousedům, vzhledem k tomu, že se na něj vztahují přísné sankce USA. Na tomto pozadí se jeví mluvit o možnostech Íránu stát se jakousi „náhradou“ ruského plynu na evropském trhu velmi nereálné.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano
transparent.gif transparent.gif
39%
Ne
transparent.gif transparent.gif
14%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
47%

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
593
ČEZ
1002
ERSTE GROUP BANK A
672.4
KOFOLA CS
243
KOMERČNÍ BANKA
675
MONETA MONEY BANK
81.8
PHILIP MORRIS ČR A
17480
PHOTON ENERGY
62
PILULKA LÉKÁRNY
630
VIG
566
GEN DIGITAL
374