Svátek má: Ingrid

Byznys

Velikost textu:

Inflace roste výrazně nad 12 % a to letos rozhodně není vše...

Inflace roste výrazně nad 12 % a to letos rozhodně není vše...

Česká inflace láme nové rekordy. Spotřebitelské ceny rostly v březnu o 12,7 % meziročně, což je 2,9procentního bodu nad poslední zimní prognózou centrální banky (a 0,4procentního bodu nad naším odhadem), a to zdaleka nebude ještě inflační vrchol.

Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
11. dubna 2022 - 10:30

Oproti únoru domácnostem dál zdražovaly zejména energie (oddíl bydlení) a pohonné hmoty. Ceny zemního plynu reagují se zpožděním na vývoj na globálních trzích a v březnu zdražovaly o 7,4 %, zatímco ceny elektřiny o 1,7 %. A jejich růst pravděpodobně bude pokračovat i v průběhu dubna a května. Ceny pohonných hmot oproti tomu reagují na vývoj na globální trzích svižněji - v březnu ceny pohonných hmot vzrostly o více než 20 % a další měsíce již pravděpodobně přinesou mírný pokles, píše v komentáři Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.

Výraznější a trvalejší nárůst lze naopak čekat v oddíle potraviny. Na ně teprve s odstupem času budou kombinovaně působit vysoké ceny hnojiv, pohonných hmot a pod tlakem ruské invaze i vysoké globální ceny obilí.

Počítáme s tím, že potraviny a další zdražování energií ještě dotáhnou inflaci do poloviny letošního roku mezi 14-15 % a postup dolů bude jen velice pozvolný. V průměru za celý rok tak inflace překoná 12 %, zatímco zimní prognóza ČNB počítala s průměrnou inflací 8,5 %. Není proto divu, že centrální banka pořád zůstává v jestřábím módu, čemuž odpovídají i poslední výroky centrálních bankéřů včetně zápisu z posledního zasedání.
Ze zápisu z jednání bankovní rady vyplynulo, že shoda v jestřábím táboře je zatím poměrně jasná a pětice centrálních bankéřů (Rusnok, Mora, Nidetzký, Holub, Benda) považuje "brzké obnovení cenové stability za naprostou prioritu" a je "připravena pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb". Rozdíly ve vnímání rizik mezi jestřáby se zdají být v tomto ohledu zatím malé - všech pět jestřábů chce utahovat měnovou politiku do té chvíle, dokud neuvidí, že jsou inflační očekávání dobře ukotvena. To podle nás znamená aktuální inflaci v těsné blízkosti vrcholu (květen-červen) a první známky viditelného ochlazení spotřebitelské poptávky a zvolnění napětí na trhu práce. K nejvýraznějším jestřábům podle zápisu pravděpodobně patří Tomáš Holub, zatímco o něco opatrněji vyznívaly postoje Tomáše Nidetzkého, který trochu zpochybňoval smysl dalšího výrazného zvyšování sazeb ve chvíli, kdy vidíme první známky ochlazení spotřebitelského sentimentu a víme, že měnová transmise má poměrně výrazné zpoždění.My dál počítáme s tím, že centrální banka sazby ještě zvýší o dalších 75bps - pravděpodobně v jednom kroku na květnovém zasedání spojeném s prognózou. Pak by se ČNB mohla s růstem sazeb zastavit, ovšem za předpokladu, že uvidíme výraznější ochlazení spotřebitelského apetitu (zatím tomu napovídá ostrý propad sentimentu mezi spotřebiteli) a relativně pomalý růst nominálních mezd (na to zase ukazují předběžná čísla z průmyslu), dodává Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.

(rp,prvnizpravy.cz,pf,foto:arch.)Půjdete-li k volbám, koho budete volit ve druhém kole prezidentské volby?

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
572
ČEZ
915
ERSTE GROUP BANK A
811
KOFOLA CS
251
KOMERČNÍ BANKA
712.5
MONETA MONEY BANK
78.7
PHILIP MORRIS ČR A
16540
PHOTON ENERGY
66.8
PILULKA LÉKÁRNY
750
VIG
589
GEN DIGITAL
493