Svátek má: Tamara

Byznys

Velikost textu:

Apetit amerických spotřebitelů pomalu opadá

Apetit amerických spotřebitelů pomalu opadá

Finanční trh dnes bude sledovat především výsledky amerického maloobchodu za září. Podle našeho odhadu tamní tržby klesly meziměsíčně o 0,3 % po předchozím zvýšení o 0,7 %. Důvodem byly zejména klesající prodeje automobilů v důsledku jejich omezené nabídky.

Ilustrační foto
15. října 2021 - 09:30

Nižší dynamiku však podle nás ukážou i tržby bez prodejů aut. Problém s dodávkami výrobních součástek omezuje automobilový průmysl po celém světě a zářijové počty nově registrovaných aut v EU by se tak měly i nadále nacházet ve výrazném meziročním poklesu. V USA dnes zveřejní také indikátory ekonomického sentimentu od newyorského Fedu a Michiganské univerzity, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Martin Gürtler, analytik Komerční banky.

Maloobchodní tržby v USA v září klesly meziměsíčně o 0,3 %

Nejsledovanějším ukazatelem dneška bude jednoznačně zářijový objem maloobchodních tržeb v USA. Ten by se podle našeho odhadu měl meziměsíčně snížit o 0,3 % po předchozím růstu o 0,7 %. Na klesajících tržbách se pravděpodobně podepsaly zejména nízké prodeje osobních automobilů, jejichž nabídka je již několik měsíců výrazně omezena v důsledku chybějících vstupů pro jejich výrobu. Vliv může mít i výrazný nárůst jejich ceny, ke kterému došlo právě v důsledku převisu poptávky nad nabídkou. Útlum v automobilovém průmyslu je celosvětový a nízké počty nově registrových aut za září tak dnes zřejmě uvidíme také v číslech za EU. Meziročně by se i nadále měly nacházet ve výrazném poklesu.

Maloobchodní tržby bez prodejů aut by sice v USA měly pokračovat v růstu, avšak pomalejším tempem. Jejich meziměsíční nárůst odhadujeme ve výši 0,4 %, což představuje oproti předchozím 1,8 % významné zpomalení. Dynamika spotřeby amerických domácností tak zjevně ve druhé polovině roku postupně opadá. Důvodem může být odeznění vlivu mimořádných výplat fiskální pomoci od americké vlády a stejně tak opětovně zvýšený počet nových případů koronaviru. Zároveň je nutné si uvědomit, že americké maloobchodní prodeje se již nyní nacházejí výrazně nad předkrizovou úrovní, jak ukazuje graf vlevo. Z hlediska struktury by se v září měly zvyšovat především tržby ve službách, zatímco prodej zboží by měl zůstat spíše utlumený. Mimo výsledků maloobchodu budou v USA zveřejněny také indikátory ekonomického sentimentu od newyorského Fedu a od Michiganské univerzity.Rychlý růst cen zaznamenává většina zemí

Včerejšek nepřinesl mnoho překvapivých makroekonomických dat, která by byla schopna ovlivnit dění na finančním trhu. K rychlému růstu spotřebitelských cen dochází ve většině zemí světa a Slovensko není výjimkou, když tamní inflace v září znovu vzrostla z meziročních 3,8 % na 4,6 %. Vysokoinflační prostředí potvrdily i zářijové ceny průmyslových výrobců z USA, jejichž meziroční růst zrychlil z 8,3 % na 8,6 %. To však bylo zhruba v souladu s očekáváními. Týdenní počty nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA poprvé od vypuknutí pandemie prolomily hranici 300 tis. a byly o 27 tis. nižší, než se čekalo. Pro srovnání, před pandemií se počty nových žádostí pohybovaly mírně nad 200 tis. V ČR byl zveřejněn srpnový výsledek bilance běžného účtu, který skončil schodkem ve výši 37,8 mld. Kč, což byl trojnásobek oproti analytiky očekávanému deficitu. Vliv na to měl slabý výkon tuzemského průmyslu i odliv dividend.

Koruna včera zůstala poblíž 25,38 CZK/EUR, když moc důvodů k pohybu jedním či druhým směrem neměla. Tuzemské měně nepomohlo ani mírné oslabení amerického dolaru, které se však odrazilo v nepatrném posílení polského zlotého a maďarského forintu. Ceny akciových titulů rostly v průběhu evropského obchodování tempy kolem 1 % a ve zdražování pokračovaly energetické komodity. Cena ropy Brent se dostala nad 84 dolarů za barel.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
12%
Ne
transparent.gif transparent.gif
34%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
594
ČEZ
1038
ERSTE GROUP BANK A
734.7
KOFOLA CS
245
KOMERČNÍ BANKA
676
MONETA MONEY BANK
79.5
PHILIP MORRIS ČR A
16800
PHOTON ENERGY
69
PILULKA LÉKÁRNY
450
VIG
574
GEN DIGITAL
384